Så börjar Khawâridjs ungdomar
´Allâmah Ahmad bin Yahyâ an-Nadjmî (d. 1429)
Fath-ur-Rahîm al-Wadûd, sid. 259-260
Fråga: En liten skara ungdomar har slutat be i moskén eftersom de säger att moskéer har blivit föremål till lojalitet mot makthavarna. Om någon vill råda dem säger de att de har rätt och är beredda att utmana oss i att åkalla Allâh förbanna den av oss som har fel. Hur ska vi förhålla oss till dem?
Svar: Det är den katastrof som vi varnar för. Det är så de börjar; de vill utmana andra i att åkalla Allâh förbanna den som har fel. Nästa steg är att de förlovar blodbad, beskyllning av muslimer för otro, uppror mot makthavare, kaos och massakrer. Det i sig medför terror och allt vad terror innebär.
Vid Allâh! Deras slogan är inget annat än ren falskhet. Det är Khawâridjs ideologi. Dessa är de Khawâridj som beskyllde Allâhs sändebuds (sallâ Allâhu ´alayhi wa sallam) följeslagare och kalifen ´Alî bin Abî Tâlib (radhiya Allâhu ´anh) för otro. De är osanningsenliga och vilsna.