84. Tre förhållanden till Medlingen på Domedagen
Imâm Sâlih bin Fawzân al-Fawzân
at-Ta´lîqât al-Mukhtasarah ´alâl-´Aqîdah at-Tahâwiyyah, sid. 94-95
Abû Dja´far at-Tahâwî (rahimahullâh) sade:
71 – Medlingen som han förvarar för dem är sann, vilket flera hadîther vittnar om.
FÖRKLARING
Medlingen är också en viktig dogmatisk fråga. Vissa människor har farit vilse och dementerat den, andra har bekräftat den överdrivet mycket och åter andra förhåller sig måttligt till den. Med andra ord finns det tre förhållanden till Medlingen på Domedagen:
1 – Somliga bekräftar den så pass att de till och med ber döda, gravar, statyer, träd och stenar om medling:
وَيَعْبُدُونَ مِن دُونِ اللّهِ مَا لاَ يَضُرُّهُمْ وَلاَ يَنفَعُهُمْ وَيَقُولُونَ هَؤُلاء شُفَعَاؤُنَا عِندَ اللّهِ
”Vid sidan av Allâh dyrkar de vad som varken kan skada eller gagna dem och säger: ”De är våra medlare inför Allâh.”1
وَالَّذِينَ اتَّخَذُوا مِن دُونِهِ أَوْلِيَاء مَا نَعْبُدُهُمْ إِلَّا لِيُقَرِّبُونَا إِلَى اللَّهِ زُلْفَى
”Men de som tar beskyddare vid sidan av Honom [säger]: ”Vi dyrkar dem just för att de skall föra oss närmare Allâh.”2
2 – Vissa dementerar Medlingen, däribland Mu´tazilah och Khawâridj. Enligt dem kommer det inte att medlas för muslimska stora syndare. På så vis går de emot mångfaldiga bevis i Qur’ânen och Sunnah som bekräftar Medlingen.
3 – Ahl-us-Sunnah wal-Djamâ´ah har ett måttligt förhållande till Medlingen. De bekräftar den i enlighet med Qur’ânen och Sunnah och betror den utan överdrift och underdrift.
110:18
239:3