62. Så bevisas din kärlek till Profeten
Imâm Muhammad Nâsir-ud-Dîn al-Albânî (d. 1420)
at-Tawassul – Anwâ´uh wa Ahkâmuh, ss. 77-78
Varje opartisk och ärlig människa är övertygad om att vi hör till dem som älskar Allâhs Sändebud (sallâ Allâhu ´alayhi wa sallam) mest och har mest kunskap om hans status, rättigheter och förträfflighet och att han är den bäste profeten och sändebudens mästare, den siste av dem och den främste av dem, att han kommer att bära Lovprisandets fana, stå vid Dammen, besitta Berömvärda positionen, Medlet och dygden, att han utförde fantastiska mirakel, att Allâh (ta´âlâ) upphävde alla religioner med honom, sände ned till honom de sju upprepade verserna och Väldiga Qur’ânen, lät hans samfund vara det bästa samfundet, liksom om alla andra dygder och förträffligheter som klargör hans väldiga status och upphöjda position. Vi är de första som erkänner allt det omnämnda. Förmodligen är hans (sallâ Allâhu ´alayhi wa sallam) status mer bevarad av oss än av andra som hävdar att de älskar honom och låtsas ha kunskap om hans status. Ty inom allt detta ligger poängen i att följa honom (sallâ Allâhu ´alayhi wa sallam), utföra hans påbud och undvika hans förbud. Han (subhânahu wa ta´âlâ) sade:
قُلْ إِن كُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللّهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ
”Säg: ’Om ni älskar Allâh, följ mig och Allâh skall älska er och förlåta er era synder.’”1
Tack vare Allâhs ynnest hör vi till de människor som månar mest om att lyda Allâh (´azza wa djall) och följa Hans Profet (sallâ Allâhu ´alayhi wa sallam). Dessa två faktorer utgör de starkaste bevisen för ren kärlek, till skillnad från extrem högaktning och överdriven beskrivning som Allâh (ta´âlâ) förbjöd när Han (subhânah) sade:
يَا أَهْلَ الْكِتَابِ لاَ تَغْلُواْ فِي دِينِكُمْ وَلاَ تَقُولُواْ عَلَى اللّهِ إِلاَّ الْحَقِّ
”Bokens folk! Gå inte till överdrift i er religion och påstå inte om Allâh annat än det som är sant!”2
Dessutom sade Profeten (sallâ Allâhu ´alayhi wa sallam):
”Överdriv inte i fråga om mig såsom nasaréerna överdrev i fråga om Maryams son. Jag är endast en slav. Säg därför ’Allâhs slav och Hans sändebud’.”3
13:31
24:171
3al-Bukhârî (3445) och Ahmad (1/23-24).