27. Erinran i samband med vind
Shaykh-ul-Islâm Ahmad bin Taymiyyah (d. 728)
Sahîh-ul-Kalim at-Tayyib, sid. 86-87
Verifiering och korrigering: Imâm Muhammad Nâsir-ud-Dîn al-Albânî (d. 1420)
126 – Abû Hurayrah (radhiya Allâhu ´anh) berättade att han hörde Allâhs sändebud (sallâ Allâhu ´alayhi wa sallam) säga:
”Vinden är en nåd från Allâh. Den kommer med nåd och den kommer med straff. När ni ser den skall ni inte förtala den. Be Allâh om det goda i den och sök skydd hos Allâh mot det onda i den.”
Rapporterad av Abû Dâwûd och Ibn Mâdjah1.
127 – ´Â’ishah (radhiya Allâhu ´anhâ) sade:
”I samband med storm brukade profeten (sallâ Allâhu ´alayhi wa sallam) säga:
اللَّهُمَّ إنِّي أسألُكَ خَيْرَها و خَيْرَ ما فيها و خَيْرَ ما أُرْسِلَت بِهِ وأعوذُ بِكَ مِن شرِّها وشرِّ ما فيها وشرِّ ما أُرْسِلَت بِهِ
”Allâh! Jag ber Dig om dess godhet, det goda i den och det goda som den har sänts med. Och jag söker skydd hos Dig mot dess ondska, det onda i den och det onda som den har sänts med.”
Rapporterad av Muslim.
128 – ´Â’ishah (radhiya Allâhu ´anhâ) sade:
”När profeten såg skingrade moln i horisonten lämnade han det han gjorde inklusive åkallan och sade:
اللهُمَّ إِنِي أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّهَا
”Allâh! Jag söker skydd hos Dig mot dess ondska.”
Om det började regna sade han:
اللَّهُمَّ صيِّباً هَنيئاً
”Ett bekvämt regn, Allâh!”
Rapporterad av Abû Dâwûd, an-Nasâ’î och Ibn Mâdjah2.
1Ahmad också. Berättarkedjan är god. an-Nawawî och andra autentiserade den. Hadîthen är dock autentisk.
2Abû ´Awânah också. Berättarkedjan är autentisk enligt Muslims villkor.