126. Så lärde sig profeten Qur’ânen

Imâm Sâlih bin Fawzân al-Fawzân

at-Ta´lîqât al-Mukhtasarah ´alâl-´Aqîdah at-Tahâwiyyah, sid. 136-137

Abû Dja´far at-Tahâwî (rahimahullâh) sade:

101 – Ingivelsens trogna ande steg ned med den och undervisade sändebudens mästare Muhammad (sallâ Allâhu ´alayhi wa sallam) i den.

FÖRKLARING

Ingivelsens trogna ande är Djibrîl (´alayhis-salâm). Han kallas för det eftersom han är ansvarsfull och varken ändrar eller skiftar. Han är ansvarsfull i det som han förkunnar från Allâh. Han får inte beskyllas för bedrägeri. Judarna säger att han är deras fiende. Extrema Shî´ah säger att han bedrog Budskapet; det var meningen att han skulle förkunna det till ´Alî (radhiya Allâhu ´anh), inte till Muhammad (sallâ Allâhu ´alayhi wa sallam). Den som påstår det beljuger Allâh som säger att Djibrîl är ansvarsfull. Allâh (ta´âlâ) sade om judarna:

قُلْ مَن كَانَ عَدُوًّا لِّجِبْرِيلَ فَإِنَّهُ نَزَّلَهُ عَلَى قَلْبِكَ بِإِذْنِ اللّهِ مُصَدِّقاً لِّمَا بَيْنَ يَدَيْهِ وَهُدًى وَبُشْرَى لِلْمُؤْمِنِينَ  مَن كَانَ عَدُوًّا لِّلّهِ وَمَلآئِكَتِهِ وَرُسُلِهِ وَجِبْرِيلَ وَمِيكَالَ فَإِنَّ اللّهَ عَدُوٌّ لِّلْكَافِرِينَ

”Säg: ”Den som är fiende till Djibrîl – som på Allâhs befallning stiger ned med den till ditt hjärta med bekräftelse på det som ännu består och ger de troende vägledning och glada budskap – den som är Allâhs fiende och fiende till Hans änglar och Hans sändebud och till Djibrîl och Mîkâl, så är Allâh fiende till de otrogna.”1

Om någon är fiende till Djibrîl eller någon annan ängel, så är Allâh fiende till honom. Detsamma gäller den som är fiende till något sändebud – han är otrogen. Profeten (sallâ Allâhu ´alayhi wa sallam) sade om den som är fiende till någon av Allâhs troende och gudfruktiga slavar:

Den som hyser agg till Min troende och gudfruktiga slav befinner sig i krig med Mig.”2

Djibrîl lärde profeten (sallâ Allâhu ´alayhimâ wa sallam) Qur’ânen. Allâh (ta´âlâ) sade:

عَلَّمَهُ شَدِيدُ الْقُوَى ذُو مِرَّةٍ فَاسْتَوَى وَهُوَ بِالْأُفُقِ الْأَعْلَى

”… som en av de allra mäktigaste lär honom, stark och vis. Och han framträdde i sin verkliga skepnad över den högsta horisonten.”3

En av de allra mäktigaste, stark och vis, det vill säga Djibrîl, lärde honom, det vill säga profeten (sallâ Allâhu ´alayhi wa sallam). Allt detta skedde på Allâhs (ta´âlâ) order.

12:97-98

2al-Bukhârî (6502).

353:5-7