113. Allâh behöver inte Tronen
Imâm Sâlih bin Fawzân al-Fawzân
at-Ta´lîqât al-Mukhtasarah ´alâl-´Aqîdah at-Tahâwiyyah, sid. 125-126
Abû Dja´far at-Tahâwî (rahimahullâh) sade:
93 – Dock är Han inte i behov av Tronen eller någonting annat.
FÖRKLARING
Tro inte att Hans (ta´âlâ) ord:
ثُمَّ اسْتَوَى عَلَى الْعَرْشِ
”… därefter reste Han Sig över tronen.”1
betyder att Han behöver den liksom skapelsens resning över en annan skapelse. Allâh (´azza wa djall) är rest över Tronen samtidigt som Han varken behöver den eller någonting annat. Faktum är att alla skapelser behöver Honom:
إِنَّ اللَّهَ يُمْسِكُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ أَن تَزُولَا وَلَئِن زَالَتَا إِنْ أَمْسَكَهُمَا مِنْ أَحَدٍ مِّن بَعْدِهِ
”Det är Allâh som håller uppe himlarna och jorden så att de inte avviker; och skulle de avvika kan ingen i Hans ställe hålla dem kvar.”2
Det är Han som med Sin förmåga och makt håller uppe Tronen, himlarna, jorden och alla andra skapelser. De behöver Honom, men Han (subhânahu wa ta´âlâ) behöver inte dem. Bara för att något är ovanför något annat, betyder det inte att det högre är i behov av det lägre. Himlarna är ju högre upp än jorden utan att vara i behov jorden.
17:54
235:41